Z transportu kabotażowego korzysta coraz więcej firm spedycyjnych w Polsce. Termin kabotażu pochodzi od nazwiska podróżnika i odkrywcy Giovanniego Cabota, który w XV wieku poruszał się wyłącznie wzdłuż wybrzeży badanych przez siebie lądów. Na czym polega przewóz kabotażowy? Jakie przepisy z nim związane nakłada Unia Europejska? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI »

O transporcie kabotażowym możemy mówić wtedy, gdy firma transportowa świadczy usługę transportu drogowego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, nie mając jednocześnie siedziby w danym kraju. Przykładowo, polski przewoźnik świadczy kabotaż, realizując zlecenie transportu z Frankfurtu do Monachium.

Transport kabotażowy

Warunki przewozu kabotażowego w krajach UE określają przepisy zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009 oraz doprecyzowujące je rozporządzenia krajowe. Zgodnie z prawem, przewozy kabotażowe mogą być wykonywane przez firmy transportowe wyłącznie po rozładunku w ramach przewozy międzynarodowego.

Wyklucza więc to ewentualne doładunki na terenie kraju innego niż kraj przewoźnika przez pierwszym rozładunkiem rzeczy wwiezionych do państwa przyjmującego załadunek. Firma transportowa ma prawo do rozpoczęcia przewozu kabotażowego po choćby częściowym rozładunku towarów przewiezionych do państwa członkowskiego. Co więcej, kabotaż może być realizowany wyłącznie tym samym pojazdem, za pomocą którego przetransportowano ładunek do państwa przyjmującego.

Przewóz kabotażowy

Dodatkowo, zgodnie z prawem, firmy transportowe mogą wykonać jedynie trzy przewozy kabotażowe podczas realizacji zlecenia. Ostatni rozładunek kabotażowy musi mieć miejsce maksymalnie siódmego dnia po rozładunku transportu międzynarodowego. Firmy transportowe, wjeżdżające do kraju, w którym planują kabotaż bez ładunku, mogą wykonać w jego ramach wyłącznie jeden przewóz.

Aby spełnić warunki wymagane dla kabotażu, firmy transportowe zobowiązane są do udokumentowania realizacji przewozu międzynarodowego. W tym celu przedstawić muszą list CMR z pierwszego przewozy, jakim był w tym rozumieniu przewóz międzynarodowy na terenie drugiego kraju członkowskiego.

Prawo w UE

Niezbędnym dokumentem jest też list przewozowy dla każdego transportu kabotażowego. List przewozowy powinien zawierać takie informacje jak dane i podpis nadawcy, przewoźnika i odbiorcy ładunku, adres dostawy ładunku, opis i waga ładunku oraz numery rejestracyjne pojazdu dokonującego przewozu kabotażowego.

Oceń tę stronę
2024Copyright © F.H.U. "BOS" S.C | RODO i Polityka Prywatności | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Adimo.pl