tir na autostradzie

Co to jest świadectwo kierowcy i kto może się starać o jego otrzymanie?

Od kilku lat lawinowo rośnie w Polsce liczba pracowników z krajów byłego ZSRR. W szczególności widać to w naszej branży – kierowcy zza wschodniej granicy, a w szczególności z Ukrainy wyjątkowo chętnie podejmują pracę w polskich firmach.

Czytaj dalej »

Kabotaż

Co to jest kabotaż?

Z transportu kabotażowego korzysta coraz więcej firm spedycyjnych w Polsce. Termin kabotażu pochodzi od nazwiska podróżnika i odkrywcy Giovanniego Cabota, który w XV wieku poruszał się wyłącznie wzdłuż wybrzeży badanych przez siebie lądów. Na czym polega przewóz kabotażowy? Jakie przepisy z nim związane nakłada Unia Europejska?

Czytaj dalej »

Ubezpieczenie OCP

Ubezpieczenie OCP

W dzisiejszych czasach posiadanie ubezpieczenia stało się nie tylko standardem, a koniecznością. Polisa gwarantuje bezpieczeństwo i chroni od następstw przeróżnych wypadków losowych, dlatego też istotny jest również rodzaj wybieranych świadczeń.

Czytaj dalej »

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowcy

Kształt przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, zarówno na drogach Polski, jak również Unii Europejskiej jest podyktowany przede wszystkim zdrowym rozsądkiem oraz troską o bezpieczeństwo na drogach.

Czytaj dalej »

Jak zostać kierowcą

Jak zostać kierowcą tira

Czy warto zostać zawodowym kierowcą TIR-a? Jak kształtują się zarobki kierowcy? Pomimo pewnych przeszkód w życiu osobistym jakie stwarza ta praca, prowadzenie wielkich pojazdów ma w sobie jakiś magnes.

Czytaj dalej »

Karnet TIR

Karnet TIR – ułatwienie w przewozie towarów

Planujesz przewóz towarów poza granice Unii Europejskiej? Chcesz to zrobić w szybki i bezproblemowy sposób? Sprawdź, na czym polega karnet TIR i jakie korzyści z niego płyną – oraz w jaki sposób go zdobyć.

Czytaj dalej »

ubezpieczenie-oczpd

Ubezpieczenie OCZPD, czyli zawodowe przewoźnika drogowego

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego określa wymóg posiadania zabezpieczenia finansowego przez przewoźników drogowych. Takim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie OCZPD.

Czytaj dalej »

ubezpieczenie-od-odpowiedzialnosci-zawodowej-w-transporcie

Ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej w transporcie

Zawodowy przewóz osób i rzeczy łączy się z koniecznością posiadania dokumentu o nazwie ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej w transporcie.

Czytaj dalej »

Karnet TIR

Ile kosztuje prawo jazdy na TIRa

Wiążesz swoją przyszłość z transportem ciężkim? Już teraz sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy na TIRa, czyli zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy.

Czytaj dalej »

Przewóz osób autobusem

Licencja na przewóz osób autobusem

Przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem osób muszą liczyć się z przepisami prawnymi regulującymi ten obszar działalności.

Czytaj dalej »

wymiana-karty-kierowcy

Wymiana karty kierowcy

Karta kierowcy to dokument, w którego posiadaniu musi być każdy kierowca prowadzący pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy. Od tej reguły nie ma wyjątku. Czytaj dalej »